Google Bard je umělá inteligence vyvinutá společností Google. Jaké jsou její hlavní výhody? Kde naopak ztrácí? A jak si vede v přímém srovnání s ostatními AI chaty? Podívejte se s námi na AI Bard blíže a zjistěte, na jakou práci se tato AI hodí a pro koho je ideální.
Umělá inteligence Bard byla vytvořena společností Google. Vznikla jako konkurence k jiným jazykovým modelům a AI nástrojům současnosti, jako je například populární ChatGPT od OpenAI.
Jedná se o textový a obrazový generátor, který má nejen pomáhat s tvorbou obsahu, ale také sloužit jako klasický chatbot. Svým uživatelům nabízí mnohé pokročilé funkce a je přizpůsobený ekosystému Google, což přináší četné výhody.
Google Bard na začátku vycházel z technologie LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), což byl pokročilý systém určený k interaktivní komunikaci s uživateli.
Ten byl později nahrazen modelem PaLM 2 (Pathways Language Model), který je trénovaný na 100 jazycích a umožňuje generovat a opravovat kód. Mimo jiné používá rozsáhlejší tréninkovou sadu dat, včetně knih, konverzací a matematických datových souborů.
Pokud máte pocit, že Bard a Gemini je totéž, máte pravdu! Google svůj AI chat přejmenoval v první polovině roku 2024.
Tento rebranding měl za úkol sjednotit všechny AI produkty Google pod jednotný název Gemini a vytvořit tak větší přehlednost a systém.
Gemini se tak nyní jmenuje nejen generátor, ale také umělá inteligence, která ho pohání. Tímto počinem se tak Google pokusil srovnat krok s dalšími velkými hráči, jako je například společnost OpenAI.
S novým názvem chatbotu však přišly také nové funkce. Gemini je proto multimodální, pracuje s větším souborem dat a jeho schopnosti jsou čím dál lepší.
Google Bard: Bard představoval začátek společnosti Google v oblasti umělé inteligence. Byl trénován na menší sadě dat a dopouštěl se větších nepřesností. Na rozdíl od jiných AI chatů měl však již svého času přístup k internetu.
Google Gemini: Gemini je trénován na větším souboru dat než Bard, a je proto přesnější, vyniká v hlubším porozumění, má více funkcí a lépe reaguje na uživatelské dotazy.
Gemini od Google má několik jazykových modelů - od těch základních až po ty pokročilé. Obecně však můžeme říct, že ve své základní bezplatné verzi je vhodný pro:
Generování textů
Gemini dokáže generovat informativní i poměrně kreativní texty. Využít ho tak můžete pro tvorbu obsahu, e-mailů, produktových popisů apod.
Vyhledávání informací
Gemini je úzce propojen s Google, takže má přístup k aktuálním datům, informacím a dalším službám a produktům.
Vytváření stručných přehledů
Gemini je dobrý pro tvorbu přehledného shrnutí informací z rozsáhlejších textů.
Delší konverzace
Gemini má poměrně velkou konverzační paměť. Hodí se proto pro dlouhé dialogy.
Překlad textů
Umělá inteligence Google Bard je schopna překládat texty a vést konverzace v různých jazycích. Díky tomu je možné použít Google Bard jako překladatelský nástroj nebo jako virtuálního asistenta, který může pomoci s komunikací v cizím jazyce.
Pokud například potřebujete přeložit e-mail, Bard je schopen poskytnout poměrně přesný a rychlý překlad.
Google Bard je ideální pro základní úkoly a práci. Je dobrý v konverzaci a informace, které přináší, jsou díky přístupu k internetu aktuální. Uživatelé však u bezplatné verze naráží také na několik nedostatků.
Gemini AI, pokročilý multimodální model od Google, má kromě svých silných stránek i několik nevýhod a nedostatků.
Gemini od Google dokáže generovat obrázky. Často ale uživateli sdělí, že je vytvářet neumí. I když někdy pomůže přeformulování zadání, jedná se o problém, který se zatím vyskytuje poměrně často a komplikuje rychlou práci.
I když má Gemini přístup k internetu, často halucinuje a předává odpovědi, které nejsou pravdivé. Děje se tak proto, že nad odpovědí nepřemýšlí, pouze skládá předpovědi, které jsou však ne vždy správné. Chyby dělá i u shrnování informací přímo z webu. I zde proto platí, že je vždy dobré si získané informace ověřit.
Gemini chatbot byl v minulosti kritizován, protože se dopouštěl zaujatosti v otázce politických nebo citlivých témat. Kromě toho zkresloval určitá data. Toho se však dopouští i jiné nástroje generativní umělé inteligence. Často je na vině nedostatek relevantních tréninkových dat.
Přestože Gemini zvládá komplexní úkoly, v některých případech zaostává v rychlosti. Toho si však uživatelé při běžné a nenáročné práci spíše nevšimnou.
Vzhledem k tomu, že je Gemini umělá inteligence vytvořená společností Google, je vhodnější spíše pro vyhledávání faktů a informací. I když proto dokáže poskytovat relativně nápadité výstupy, stále je spíše informativní a pro tvorbu kreativních textů najdete na internetu vhodnější nástroje generativní umělé inteligence.
Nejvýkonnější funkce jsou dostupné pouze v placených verzích, jako jsou Gemini Ultra nebo Pro.
Bard od Google je schopný AI chatbot. Dokáže poměrně rychle generovat odpovědi, pracovat s obrázky a je k dispozici 24/7.
Obecně však nenabízí to nejlepší ze světa umělé inteligence. Pro komplexnější a rozsáhlé úkoly je proto dobré sáhnout po placené pokročilejší verzi, nebo jiném chatu umělé inteligence, který je univerzálnější.
Umělá inteligence od Google však zdaleka není ta jediná. Existují i další velké jazykové modely, které podporují další uživatelsky oblíbené chatboty. Abyste proto získali výsledky, jaké hledáte, je třeba zvolit ten správný nástroj.
Přinášíme vám proto přehled oblíbených AI chatů a jejich nejvhodnějšího využití:
Umělá inteligence |
Nejvhodnější využití |
|
Editee AI (Editee) |
Všestrannost: Kreativní psaní, tvorba textů, obsahová a marketingová podpora: tvorba personalizovaného obsahu, optimalizace textů pro SEO, přepínání mezi jazykovými modely, generování obrázků a realistických fotografií, hledání informací. |
|
|
Všestrannost: kreativní psaní, hledání informací, generování textů, konverzační AI. |
|
Gemini/Bard (Google) |
Multimodalita: práce s texty, obrázky, kódem; integrace s Google službami (Workspace, Maps). |
|
Copilot (Microsoft) |
Vývoj a psaní kódu: podpora programátorů při psaní a opravách kódu, integrace s GitHub |
|
Claude (Anthropic) |
Kontextově bohaté odpovědi: hlubší konverzace, asistence při komplexních úkolech, kreativita. |
|
Bing Chat (Microsoft) |
Vyhledávání a rychlé odpovědi: přímé propojení s vyhledávačem Bing doplněné o generativní AI. |
|
Perplexity AI |
Hledání informací: přesné odpovědi založené na citovaných zdrojích, vhodné pro ověřování faktů. |
Většina pokročilých AI chatbotů je zpoplatněná. Pokud ale chcete využívat všech jejich pokročilých funkcí a výhod, a přitom neplatit několik nástrojů najednou, máme pro vás řešení! Je jím česká AI platforma Editee!
Každý velký jazykový model se hodí pro trochu jinou práci. Jednou totiž potřebujete kreativní text pro reklamu, podruhé přesný informativní článek a potřetí zase parťáka pro brainstorming.
To v Editee dobře víme! Proto v našem AI chatu najdete všechny nejlepší jazykové modely současnosti! A to úplně zdarma!
Součástí Editee je tak chat, ve kterém si můžete snadno přepnout mezi těmi nejlepšími modely jako je GPT-4o a GPT o1 od OpenAI, Gemini 1.5 Pro od Googlu, Claude 3 Opus a Claude 3.5 Sonnet od Anthropic nebo Mistral Large 2.
Snadno si tak vyzkoušíte, jaký jazykový model vám pro kterou práci vyhovuje nejvíce, a můžete si mezi nimi pohodlně volit při každém novém zadání.
Česká aplikace Editee vám kromě výkonného jazykového modelu Gemini 1.5 Pro od Googlu a jiných jazykových modelů nabídne také další užitečné AI nástroje.
Na jednom místě tak získáte nejvšestrannější generátor obrázků s pěti grafickými modely, z nichž každý vyniká v jiném typu grafiky. Generovat můžete vše od obrázků, ilustrací, abstraktních uměleckých děl, až po loga, 3D ikony nebo realistické fotografie.
Kromě toho získáte překladač, nástroje pro tvorbu audia nebo šablony pro prodejní a marketingové texty.
AI chat s oblíbenými jazykovými modely najdete na Editee zcela zdarma. Pokud se však zaregistrujete, získáte 5denní bezplatný přístup do naší aplikace a s ním i možnost využívat pokročilé funkce a další AI nástroje, se kterými dosáhne vaše tvorba obsahu zcela nových rozměrů :)
Copyright 2024 Editee.com, všechna práva vyhrazena.
Editee je registrovaná ochranná známka společnosti Deeply AI Software s.r.o.
Tato webová stránka ukládá soubory cookies. Používáním této stránky s tímto vyjadřujete souhlas. Podrobnosti o účelu a rozsahu zpracování naleznete v odkazu Cookies v Důležitých informacích. Pokud s ukládáním nesouhlasíte, opusťte, prosím, stránku.